Litwa

Nadbałtycki kraj należący do UE, w którym urzędowym językiem jest litewski. Zamieszkiwany przez liczną grupę polaków. Całkowita liczba ludności to niecałe 3 miliony z czego 6.6% to Polacy, a 5.8% Rosjanie. Oficjalna nazwa to Republika Litewska, w której od 6 listopada 1992 obowiązuje Konstytucja Republiki Litewskiej. Litwa to demokracja semi prezydencka z trójpodziałem władzy. Ustawodawcza to jednoizbowy parlament, wykonawcza rząd i prezydent, sądownicza Sąd Najwyższy, Sąd Konstytucyjny i Sąd Apelacyjny.

Najwyższym szczytem jest góra Auksztocka mierząca 293m n.p.m. Długość wybrzeża to 90km, a całkowita powierzchnia 65 300 km kwadratowych. Litwa nie posiada bogactw naturalnych, a gleby są ubogie. Klimat jest umiarkowany ciepły. Średnia temperatura w zimie to od -7 stopni do 0 stopni Celsjusza. Wyższe temperatury w zimie notowane są na wybrzeżu. Z kolei w lecie temperatury wynoszą między 17-18 stopni Celsjusza. Najniższą odnotowaną temperaturą było –42,9 °C  lutego 1956. Opady występują głównie latem i wynoszą 600-800 mm rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>