Księstwo Monako

Monako jest państwo-miastem położonym u wybrzeży Morza Śródziemnego w obrębie riwiery francuskiej. Należy do najmniejszego powierzchniowo państwa na świecie. Językiem urzędowym jest francuski, jednak językiem wywodzącym się z księstwa jest język monegaski. Aktualnie mówi nim około 5000 ludzi na świecie, a pochodzi z grupy języków romańskich.

Najpopularniejszą dzielnicą Monako jest Monte Carlo słynące z kasyn i pięknej plaży. Podziwiać możemy również przystań z największymi jachtami. Znajduję się tam również trasa rajdów samochodowych, gdzie raz w roku możemy podziwiać wyścigi Grand Prix Monaco Formuły I.

W sklepach zapłacimy walutą Euro. Strefa czasowa, podobnie jak w Polsce zimowa UTC +1 i letnia UTC +2. Długość dróg wynosi 50km, z kolei kolej istnieje tylko w dwóch kilometrach.

Całe Lazurowe wybrzeże leży w strefie klimatu podzwrotnikowego. Lata są suche i gorące. Średnia temperatura wynosi ~24°C. Suma maksymalnych opadów to między 600, a 800mm. Występują głownie jesienią i zimą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>